איך בונים אתר אינטרנט לבד - WIX או בילדראול?

איך בונים אתר אינטרנט לבד - WIX או בילדראול?


אם נמאס לכם לשלם כל כך הרבה כסף על אתר אינטרנט והחלטתם לבחון בניית אתר לבד, בעזרת פלטפורמה לבניית אתרים, המאמר הזה בשבילכם.


רוב בעלי העסקים שמעוניינים לבנות אתר, ניגשים דבר ראשון לגוגל ומקלידים "חברה לבניית אתרים" או "בניית אתרים". הבעיה היא, שמצד אחד, ההיצע הוא גדול אבל מצד שני, לאנשים שלא נמצאים בתחום קשה לדעת איזה חברה מתאימה להם או לא. כמו-כן, בתחום של בניית אתרים יש הרבה מאד מונחים טכניים וקשה להבין את הצעות המחיר שמקבלים או לדעת מה לבקש והאם עובדים עליכם.
שלא תבינו אותי לא נכון, יש הרבה מאד יתרונות בהתקשרות לחברה לבניית אתרים, יש להם שרות לקוחות, הם כבר מכירים את התחום, יש להם ניסיון מאתרים קודמים וכו', אבל יש סוג מסויים של אתרים (בדרך כלל אתרים קטנים תדמיתיים), שאם יש לכם טיפה חוש ואתם לא מפחדים ללמוד ולנסות דברים חדשים, אתם יכולים להקים אתר חדש, בזול, אפילו תוך מספר שעות.

לפני שאני אצלול להסבר קצר של מספר מונחים טכניים שחשובים לבנייה, אני רוצה להציג את שתי המערכות שיוזכרו במאמר, האחת נקראת WIX והשניה BuilderAll.
המערכת היותר מוכרת היא WIX אבל דווקא המערכת של BuilderAll מכילה בתוכה מספר רב של אפשרויות, שייתכן שאתם צריכים לשיווק העסק, כך שלמעשה היא גם מקיפה וגם זולה יותר.

קצת מושגים שיעזרו לכם...


המושג הראשון שאסביר הוא "Drag and Drop". למה הכוונה? ובכן, ישנן מספר שיטות לבניית אתר.
יש פלטפורמות כמו Wordpress שבנויות על טמפלייט פשוט יחסית לעמודים שבו יש אזור לתוכן. בדרך כלל רוב האתר נראה במבנה אחיד ופשוט: אלמנט עיצובי קבוע בראש העמוד, לוגו, תפריט ואיזור לטקסט. וישנן פלטפורמות שבהן בעל האתר יכול לגרור ולהזיז אלמנטים בעמוד, אתם רוצים שהתמונה תהיה מימין פשוט תגררו אותה ימינה, אתם רוצים עוד איזור של טקסט, פשוט תגררו איזור של טקסט ותמקמו אותו על המסך היכן שתחפצו (הדבר דומה לעיצוב של עמוד ב-PowerPoint).
כמו לכל דבר, יש יתרונות וחסרונות לשתי השיטות, אבל אם אתם מעוניינים בגמישות ויכולות עיצוביות יותר גבוהות (כדי שהאתר יהיה פחות משעמם) השיטה של Drag and Drop מתאימה לכם יותר וקיימת בפלטפורמות של BuilderAll ו-WIX.

המושג השני שאסביר הוא "טמפלייט עיצובי". בעבר, החלק של עיצוב האתר היה מייקר באופן משמעותי את מחיר בניית האתר, אתם הייתם מקבלים מחברה לבניית אתרים עיצוב ייחודי שמעצב אתרים הכין עבורכם והייתם עוברים תהליך של תיקונים וסקיצות חוזרות עד שהייתם מרוצים מהתוצאה. התהליך הזה היה לוקח זמן והיה תלוי בכשרון של המעצב וביכולת שלכם להסביר ולתאר מה אתם רוצים. כיום, כאשר אתם בוחרים בפלטפורמות שמאפשרות בניית אתר לבד, אתם יכולים לבחור עיצוב לאתר, ממגוון עצום של מאות ואלפי עיצובים מוכנים. את העיצובים הללו את יכולים לשנות לבד לשימושכם בעזרת Drag and Drop.

המושג השלישי שחשוב להבין הוא "אחסון האתר". בעבר היה נהוג להפריד את אחסון האתר מבניית האתר. בעלי האתר יכלו לבנות את האתר בחברה לבניית אתרים מסויימת ואחר כך להעביר ולאחסן אותו באופן ישיר בחברת אחסון שהם בוחרים (כדי להוזיל עלויות). הפלטפורמות לבניית אתרים לבד כוללות בדרך כלל אחסון.
היתרון הוא הוזלת עלויות וקלות התממשקות לפלטפורמה (חבילת האחסון של הפלטפורמות מן הסתם תואמת את הפלטפורמה) אבל מצד שני נוצרת מגבלה מסויימת ותלות בהן מכיוון שבעל האתר לא יכול להחליט לקחת את האתר עם הפלטפורמה ולאחסן איפה שהוא רוצה. אם אתם מתכננים אתר קטן וסומכים על הפלטפורמה אז ייתכן שנושא האחסון בפלטפורמה זאת לא כזאת מגבלה ואף ייתכן שיתרון.

המושג הרביעי הוא "דומיין" (כתובת האתר). בפלטפורמות של WIX ובילדראול אתם יכולים לבחור לחבר דומיין ייחודי משלכם או להשתמש בכתובת שלהם (sub domain). לדעתי דווקא בתחום הזה של הדומיינים אתם חייבים לרכוש דומיין ייחודי משלכם אחרת זה יראה לא מקצועי. דומיין ישראלי (סיומת co.il) אתם יכולים לרכוש בלייבדנס ודומיין בינלאומי (com) לדוגמא בחברת Namecheap. את הדומיין אתם מפנים לפלטפורמה לפי ההסבר שהם מספקים. בגדול, כאשר רוכשים דומיין אתם יכולים להגדיר אחר כך לדומיין DNS, שזה הכתובת שמפנה את הדומיין לפלטפורמה ולאתר שבניתם בפלטפורמה.

לאחר שדנו בארבעת המושגים הבסיסיים אסביר בקצרה עוד מספר נושאים שחשובים לכם על מנת שתצליחו לבנות אתר לבד. קודם כל חשוב להבין שבניית אתר לבד לא מתאימה לכל אחד. יש עקומת למידה, אתם צריכים לשחק ולהכיר את המערכת ובהתחלה יהיו דברים שלא תצליחו לעשות בקלות אבל לכמעט כולם יש פתרון. בבילדראול יש איזור עם מאות סרטוני הדרכה שיסבירו לכם איך להשתמש בפלטפורמה, תעזרו בהם. דבר שני, אם אתם מתכננים אתר גדול עם פונקציונליות ספציפית שמותאמת לכם (לדוגמא אתר עם קטלוג מוצרים גדול שמתממשק למערכת ERP שלכם) הפתרון הזה לא מתאים לכם. אם אתם דווקא כן אנשים טכניים (מתכנתים, הייטק וכו') ואתם מפנטזים לשים סקריפטים משלכם ולהעזר ביכולות התכנות שלכם הפתרונות הללו לא מתאימים. בדרך כלל הפלטפורמות מיועדות לאנשים ללא ידע בתכנות והן סוגרות את רוב האופציות של התערבות על ידי קוד חיצוני שאתם מטמיעים.

אני רוצה להרחיב בקצרה על המערכת של BuilderAll - בילדראול ולרדת קצת יותר לעומק ליכולות המיוחדות שהפלטפורמה מספקת. קודם כל בילדראול מאפשרת לבנות מספר רב של אתרים תחת חשבון אחד באותה העלות. לכן אם אתם צריכים לבנות מספר אתרים או שאתם מכירים משהו אחר שצריך לבנות אתר אתם יכולים לבנות לו באותו החשבון.
דבר נוסף, המערכת כוללת מערכת דיוור של עד 10,000 נמענים שבעזרתה אתם יכולים לשלוח ניוזלטרים ולנהל רשימות תפוצה (העלות של מערכות הדיוור הנפוצות שקיימות בשוק בלבד, גבוהה יותר מכל המערכת של בילדראול שמכילה גם מערכת לבניית אתרים, גם מערכת דיוור, גם אחסון ועוד ועדיין יותר זולה).
הפלטפורמה של בילדראול עוברתה, כך שאתם יכולים להגדיר שינוי שפה למערכת לעברית ולעבוד עם תפריטים בעברית. ולסיכום, יש ב-BuilderAll מאות עיצובים ברמה גבוהה ממויינים לפי נושאים ואתם יכולים לבנות בה מלבד אתרים גם דפי נחיתה (מצויין לשיווק) שיתממשקו למערכת הדיוור שלה. שיהיה לכם המון בהצלחה