הכנסה פאסיבית באינטרנט - האם יש חיה כזאת וכיצד?

הכנסה פאסיבית מהאינטרנט


אחד הנושאים שעולים הכי הרבה בתחום של הכנסה מהאינטרנט בכלל ושיווק שותפים בפרט הוא האם יש דבר כזה הכנסה פאסיבית. אני אנסה לעשות סדר בנושא על מנת לעזור לאנשים שנתקלים במושג.

על מנת לפשט את הנושא אני אנסה לתת הגדרה כללית שיכולה לקלוע ברוב המקרים - הכנסה פאסיבית תוגדר כהכנסה שאין צורך לעבוד עבורה באופן אקטיבי במהלך היומיום.

אני מאמין שאין כמעט מישהו שמתעניין בתחום של שיווק אינטרנטי ואיך עושים כסף דרך האינטרנט שלא נתקל בהבטחות להכנסה פאסיבית. לדעתי ההבטחות והפרסומים נוגעים בנימים העדינים של כל אחד מאיתנו שחולם להגיע לרווחה כלכלית, שבה הוא יוכל ליהנות מהחיים ללא צורך לצאת לעבודה מעיקה ויומיומית. הבעיה מתחילה ברגע שאין הלימה בין ההבטחות להכנסה פאסיבית וכל המשתמע מכך לבין תאום ציפיות שנוגע בסיכויי ההצלחה בשיווק באינטרנט ויכולת להרוויח דרך האינטרנט. למרות זאת, ישנם כמה תחומי שיווק באינטרנט שמתקרבים להכנסה פאסיבית שכדאי לבחון.

לדעתי, הדבר הכי קרוב להכנסה פאסיבית הוא הצלחה בתחום של שיווק שותפים לשווק מוצר שיש לו עמלה חודשית קבועה. לצורך הדוגמא, אם נשווק את הפלטפורמה של בילדראול שמספקת כלים למשווקים באינטרנט, ונצליח להביא 10 אנשים לרכוש את הפלטפורמה והם ישלמו מדי חודש, אז יצרנו "הכנסה פאסיבית" מדי חודש של כמה מאות דולרים. מעבר לכך, מכיוון שתוכנית השותפים של בילדראול מתגמלת גם בשכבה שניה (2 TIER) אז יכול להיווצר מצב, שלא רק שנרוויח הכנסה פאסיבית מדי חודש של עמלות, אלא שבמידה ואותם אנשים ישווקו את הפלטפורמה, ההכנסה הפאסיבית שלנו יכולה אפילו לגדול לאורך זמן.

לכאורה, המודל של שיווק תוכנית שותפים עם עמלה חודשית גבוהה עונה על ההגדרה של "הכנסה פאסיבית", אבל בפועל מה שצריך לקחת בחשבון זה נטישה וביטול של אותם רוכשים. בכל רכישה תמיד יש אחוז מסויים של אנשים שמבטלים וככל שיעבור זמן ייתכן שאפילו כולם יבטלו. לכן, על מנת להמשיך ליהנות מהכנסה אנחנו צרכים להמשיך להזרים תנועה להצעה דרך משפך המכירה שלנו. להזרים תנועה אומר בדרך כלל להשקיע בקמפיינים פרסומיים שעולים כסף (לדוגמא בפייסבוק) ואז נוצר מצב שעל מנת לשמר את העמלה החודשית אנחנו בעצם משקיעים כסף בפרסום ולכן סוטים מההגדרה של "הכנסה פאסיבית". דרך נוספת של שימור העמלה החודשית הוא עזרה לאותם רוכשים ליהנות מהמוצר שהם רכשו, אם על ידי תמיכה פרסונלית ואם על ידי הכנת מדריכים שיעזרו להם להפיק את המרב. שוב פעם, התמיכה המתמשכת הינה עבודה ולכן אנחנו גם כאן סוטים מההגדרה של "הכנסה פאסיבית".

דרך נוספת ליצירת "הכנסה פאסיבית" היא בניית מוצר לימודי כמו קורס אינטרנטי בנושא מסויים. אנשים יכולים לרכוש אותו ובמידה ויש לו תשלום קבוע או שמשפך התנועה שלכם אינו דורש השקעה כספית (לדוגמא קידום אורגני בגוגל) ויש זרימה קבועה של לקוחות פוטנציאלים אז מתקבלת מעין "הכנסה פאסיבית". אבל גם כאן, בדומה לשיווק השותפים של הפלטפורמות שתיארנו לפני-כן, אתם צריכים לעדכן את התכנים של הקורס ולדאוג לתמיכה לתלמידים ולכן אין כאן שגר ושכח וזו אינה "הכנסה פאסיבית".

אם ננסה לצאת קצת מהקופסא של שיווק שותפים או קורסים, נגיע לנושא של נכסים דיגיטליים. זה נכון שקורס דיגיטלי יכול להחשב כנכס דיגיטלי אבל קיימים נכסים אחרים שבהן ההתעסקות היומיות היא קטנה יותר ולכן מתקרבים להגדרה של "הכנסה פאסיבית באינטרנט". לצורך הדוגמא, נוכל למצוא את אתרי הנישות סביב נושא מסויים שמכילים פרסומות של אדסנס או אפילו קישורי שותפים. אפשר למצוא אתרים שמכילים כ-20 מאמרים סביב נישה שמקודמים בגוגל בצורה טובה ולכן יכולים להביא לנו הכנסה פאסיבית ללא התעסקות רבה. ככל שיהיו לכם יותר אתרים ונכסים כאלה, תוכלו להגיע להכנסה פאסיבית יותר גדולה. גם כאן יכולות להיות הפתעות ולעיתים עדכון גדול של גוגל או עונש שמקבל האתר יכולים להעלים אותו או להרחיק למקומות נמוכים וההכנסה תפגע ואולי אפילו תפסק. כמו-כן, לעיתים התחרות סביב נישה מסויימת עולה ואם בעבר האתר שלכם היה ייחודי בתחום, ייתכן שכיום יש לו כבר עשרות מתחרים ולכן תצטרכו להשקיע משאבים כמו תכנים וקישורים על מנת לשמור על אותה רווחיות. ואז, כמו במקרים הקודמים, אתם משקיעים עבודה ולכן זו כבר אינה "הכנסה פאסיבית" מוחלטת.

לפעמים על מנת לשמור על גובה של הכנסה אתם צריכים להשקיע באופן יומיומי עוד ועוד משאבים כדי לבנות עוד נכסים דיגיטלים ואז זה כבר לא "הכנסה פאסיבית".

לסיכום, יש עוד מגוון רחב של שיטות ליצירת הכנסה שקרובה לפאסיבית דרך האינטרנט. לא נגענו בנושא הדומיינים או השכרת שטחי פרסום ואף אחסון אתרים תחת חבילה שלכם, אבל כל התחומים הללו דורשים התעסקות מסויימת. יש כאלה שמוכרים רשימות תפוצה או שמשווקים לרשימות שלהם אבל הם חייבים לשמר, אחרת הן לא יהיו רלבנטיות. אין ספק שגם הכנסה שקרובה לפאסיבית מספיקה בדרך כלל, אבל חשוב להשאר במוד מחשבתי של עבודה ולא עצלנות. זה מאד מפתה לצאת לחופשה אין סופית, רגל על רגל ולראות שהכסף זורם, אבל יש בזה סיכון. בדרך כלל בעל עסק צריך להשקיע עבודה על מנת במינימום לשמר את המצב ובמקסימום להגדיל את ההכנסה. בכל מקרה, אני חושב שכל משווק אינטרנטי צריך לצבור נכסים דיגיטליים עם הכנסה חודשית מתמשכת שיעזרו לו לתכנן ולשמור על יציבות מסוימת של הכנסה. היציבות דרושה על מנת להשקיע בקמפיינים ונכסים נוספים ולכן אני לא הייתי קורא לזה הכנסה פאסיבית, אלא הכנסה קבועה יחסית שדורשת השקעה. שיהיה לכולכם בהצלחה ותצברו כמה שיותר נכסים דיגיטלים מניבים שיקרבו אותכם למטרה שלכם.